Čo očakávať od prvého stretnutia?

Na prvé koučovacie stretnutie prichádza klient väčšinou s obšírnou témou alebo nespokojnosťou so súčasným stavom.  Prvé stretnutia sú často „mapovacie“. Kouč sa s klientom zoznamuje. Záleží mu na tom, aby sa klient cítil komfortne, prirodzene a aby sa vytvoril dôverný otvorený koučovací vzťah.

 

Postupne sa otvárajú aktuálne témy. Hľadajú sa dlhodobé ciele koučovacieho vzťahu t.j. čo chce klient reálne dosiahnuť po skončení všetkých dohodnutých stretnutí. Je nutné si definovať základné podmienky ako počet stretnutí, ako často, kde, kedy a akou formou, za koľko...

 

Nakoľko sa klient  vydáva na svoj proces zmeny, je dôležité preskúmať, čo skutočne chce, čo by bolo užitočné. Niekto chce nájsť návod ako „to“ zvládnuť, niekto hľadá nové možnosti, iný si nevie vybrať.. Je dôležité nájsť to svoje.. Ako to bude vyzerať o polroka? Čo bude iné? A podľa čoho zistím, že sa mi podarilo dosiahnuť, čo som si zaumienil?

Štandardná dĺžka koučovacieho sedenia je 60 minút. Ideálne je nechávať medzi jednotlivými stretnutiami odstup niekoľko týždňov, ideálne tri alebo štyri. Koučovacie sedenia môžu byť emocionálne a fyzicky náročné. Naplánujte si sedenia v takom čase, aby ste mali najvhodnejšie podmienky pre ich zvládnutie.

 

Niekedy stačí jeden rozhovor, aby si koučovaný uvedomil, čo je pre neho najdôležitejšie, čo urobí alebo ako bude postupovať. To je často, keď sa jedná o operatívne témy,  napr. ako si naplánovať a zvládnuť sťahovanie do nového mesta, ako zvládnuť veľkú prezentáciu alebo dôležitú poradu.  Je to dostatočný čas na to, aby sa téma preskúmala z rôznych strán. 

Komplexné, náročné situácie zvyčajne vyžadujú 6-10 rozhovorov v priebehu polroka až roka. Tak, ako nevznikli z večera do rána, tak ich ani z rána do večera pravdepodobne nevyriešime. Zložité problémy sa počas jednotlivých sedení rozmieňajú na drobné. Výsledok koučovacieho rozhovoru sa deje v živote, keď klientovo konanie zodpovedá jeho vykoučovaným zámerom, hodnotám a cieľom.

Tému jednotlivých sedení si vždy vyberá klient podľa toho, čo je pre neho práve najaktuálnejšie. Koučovací proces je možné kedykoľvek ukončiť.

Koučing je komplexný proces, ktorý môže mať vplyv na všetky oblasti života vrátane oblasti rodiny, vzťahov, zamestnania, financií, zdravia, vzdelávania,relaxácie a iných. Klient je plne zodpovedný za všetky rozhodnutia, ktoré v týchto oblastiach uskutoční.

Mgr. Lucia Danková 

môžeš.sk Koučing

Nám. Martina Benku 12

811 07 Bratislava

IČO: 46527401

0904 003 570

lucia@mozes.sk

  • LinkedIn
  • Facebook
  • Instagram

© 2018- 2020 Mgr. Lucia Danková -môžeš.sk    Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií.